Смирення – це друга за частотою повчань чеснота в Новому Завіті. Поступається вона лише любові. Колись я нарахував у Новому Завіті п’ятдесят місць, які навчають любові (через настанови або приклади), і сорок – які навчають смирення. Я розглядаю ці дві чесноти як наріжні камені характеру християнина. Усі інші риси характеру так чи інакше будуються на любові та смиренні.
І все ж ми дуже рідко чуємо проповіді або читаємо книги на ці дві теми. Думаю, це тому, що вони нас лякають. Будь-який чесний вчитель Біблії – чи то під час розмови, чи в творах – усвідомлює, як далеко йому до того, щоб стати прикладом будь-якої з цих чеснот, тож існує небажання навчати тому, у чому сам досягнув так мало успіху. Багато років я нерішуче виголошував проповіді про 1 Коринтян 13 – чудовий розділ про любов, – і відчував навіть більші вагання писати про смирення, щоб не здалося, ніби я кажу: «Я смиренна людина».
Зрештою я зрозумів, що робота вчителів Біблії – вказувати на Писання, а не на себе. Це можливо, коли йдеться про любов, тому що можемо вказати на 1 Коринтян 13 і сказати: «Ось так виглядає любов у щоденному житті». Але ще донедавна я не міг вказати на один уривок з Писання і сказати: «Ось так виглядає смирення».
Лише одне прохання написати коротку статтю про Блаженства спонукало мене вперше по-справжньому вивчити їх. Коли я вивчав їх, то подумав: «Ось вияви характеру християнина, які є описом смирення в дії». Нарешті, вирішив я, знайшовся об’єктивний опис поза моєю особою, на який я можу вказати зі словами: «Ось так виглядає смирення. Оце смирення в дії у щоденному житті».
Звичайно, 1 Коринтян 13 не є вичерпним трактуванням любові. І Блаженства не є вичерпним вченням про смирення. Але обидва вони дають нам добру можливість з чогось почати. Правда полягає в тому, що ніхто з нас ніколи не досягне досконалості в названих чеснотах. Тож майте на увазі, що я не кажу: «Ось я такий», але радше: «Отаким я хотів би бути, і я молюся, щоб зростати в цих чеснотах, і так само молюсь, щоб і ви в них зростали. Тож працюймо над ними разом».
Коли ми вивчаємо ці чесноти в Блаженствах, нам потрібно пам’ятати декілька істин.
По-перше, всі християни покликані виявляти ці риси. Вони відображають характерні особливості нормального християнського життя, тому вони актуальні і для сантехніка, і для проповідника, і для менеджера в бізнесі так само, як і для благовісника в місії. Немає людини – яким би високим не був її соціальний чи економічний статус у цьому світі, чи якою б обдарованою в служінні вона не була, – кого б ці Блаженства не стосувались. Вони мають існувати в житті кожного християнина, без винятку.
По-друге, ці риси не призначені бути залежними від нашої особистості чи нашого темпераменту, чи навіть духовної обдарованості. Деякі люди, природно, більш стримані, ніж інші; деякі християни мають дар милосердя, а деякі – ні. Але жодна із зображених у Блаженствах рис не стосується особистості, темпераменту чи духовних дарів. Вони є тим, що Павло у Галатів 5:22-23 називає плодом Духа – результатами Його дії в нашому житті.
По-третє, наші успіхи в зростанні в цих чеснотах не означають наше прийняття Богом чи то у вічному спасінні, чи в нашому щоденному перебуванні з Ним. Це завдяки Христовій праведності, а не нашій, Бог приймає нас день за днем. Я можу гарантувати, що якщо ви будете відверті із собою й дозволите розглянути себе у світлі Блаженств, то побачите, що ви – більший грішник, ніж думали про себе раніше. І коли це станеться, вам потрібно шукати порятунку в праведності Христа, щоб не занепасти духом.
Четверта істина полягає в тому, що ми завдячуємо Святому Духові за будь-який наш прогрес. Ми залежні від Нього, щоб Він діяв у нас, і залежні від Нього, щоб Він дав нам можливість діяти, тому що Його дія уможливлює наші дії.
Тож покладаючись на праведність Христа та силу Святого Духа, що дає нам можливість діяти, будьмо «виконавцями слова, а не лише читачами» (Яків 1:22).
- Складатимемо чи сховаймо ці слова в наших серцях (див. Псалми 118:11).
- Молімося над цими рисами, просячи Бога показати нам наші недоліки та привести нас до зростання в цих сферах (див. Псалми 118:33-37).
Поділіться цим уривком з друзями, у групах спілкування та соцмережах, натиснувши на кнопки нижче: